Revízia smernice EÚ o energetickej hospodárnosti budov

Plynové kotly sa budú používať naďalej, no fotovoltika by sa mala stať súčasť každej novej obytnej budovy.

Europarlament odhlasoval 12. marca 2024 revíziu smernice o energetickej hospodárnosti budov. Tá zaväzuje členské štáty, aby povinne obnovovali existujúce budovy, inštalovali fotovoltiku na nové budovy a postupne opustili fosílne palivá vo vykurovaní.

Diskusie trvala viac ako 2 roky

Diskusia o návrhu začala ešte začiatkom roka 2022. Následne bola výrazne ovplyvnená ekonomickými dôsledkami ruského útoku na Ukrajinu, v dôsledku ktorého musela Európska únia zápasiť s vysokými cenami energií.

Zákaz plynových kotlov neprešiel

V rámci pôvodného návrhu sa uvažovalo aj o zákaze inštalácie plynových kotlov v nových budovách, ktorý navrhovala Európska Komisia. Ten sa nakoniec stal kritickým bodom vo vyjednávaniach a vo verzií prijatou Európskym parlamentom revízia smernice zväzuje členské štáty, aby prijali opatrenia na dekarbonizáciu vykurovacích systémov a postupné vyradenie fosílnych palív z vykurovania a chladenia. Zároveň však hovorí, že takzvané hybridné vykurovacie systémy, ktoré kombinujú napríklad plynové kotly a tepelné čerpadlá, alebo fotovoltiku, ako aj „kotly certifikované na používanie obnoviteľných palív“, nepovažuje za fosílne. Zemný plyn tak bude aj naďalej zohrávať úlohu prechodného palivá vo vykurovaní.

Plynári vidia priestor na výmenu klasických kotlov za kondenzačné, ktoré budú pripravené na spoluspaľovanie vodíka prípadne bioplynu. Oproti novšiemu klasickému plynovému kotlu spáli kondenzačný kotol približne o 15 % menej plynu. Pri výmene staršieho kotla prinesie kondenzačný kotol aj vyššie úspory. Podľa stavu pôvodného kotla to môže byť aj 40 až 50 %.

Fotovoltika

Povinná strešná fotovoltika

Od 1. januára 2030 by sa mala stať fotovoltika povinnosťou na všetkých nových obytných budovách. Doplnila sa však podmienka technickej a ekonomickej uskutočniteľnosti. Povinnosť sa tak teoreticky nemusí vzťahovať na všetky nové budovy, avšak závisieť to bude od konkrétnych pravidiel, ktoré v nadväznosti na transpozíciu smernice príjmu jednotlivé členské štáty.

Po schválení Europarlamentom musí ešte revíziu smernice schváliť Rada EÚ a následne členské štáty implementovať do svojej vnútroštátnej legislatívy.

Zistite viac o energiách

Zmeny distribučných poplatkov na rok 2024

Nové zmeny distribučných poplatkov menia vybrané pôvodne platné ceny distribučných položiek. Pozrite sa s nami, čo sa skutočne mení a ako.

Od marca s nami za energie zaplatíte opäť menej

Výrazne znižujeme ceny plynu aj elektriny pre neregulovaných zákazníkov na cenníkoch. Profitujte zo zníženia okamžite a s úsmevom!

Porovnanie vybraných cenníkov neregulovaných dodávok elektriny a plynu

Zistili a porovnali sme za vás ceny neregulovanej dodávky elektriny a plynu u najväčších dodávateľov na Slovensku. ELGAS je stále výhodný.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.