O energiách (9/2021)

Prudké zvýšenia cien plynu a elektriny začínajú výrazne ovplyvňovať ekonomiky krajín EÚ. Momentálne výrazne negatívne dopady sa stávajú aktuálnou témou od manažérov firiem, cez investorov až po politikov. Toto obdobie nám môže ukázať do akej mieri uprednostníme ekonomiku pred ekológiou alebo sa budeme snažiť nájsť dlhodobé riešenie aj za cenu aktuálne vyšších nákladov.

Vysoká cena plynu má vplyv na zdražovanie elektriny

Za zdražovaním elektriny je najmä zvýšenie cien zemného plynu a až následne ceny emisných povoleniek. Referenčná európska cena zemného plynu od januára stúpla o viac ako 250 %, čo bolo priamym dôsledkom hospodárskeho oživenia, ktoré nastalo na jar po otvorení ekonomík. Druhým dôvodom nárastu je vysoký dopyt po zemnom plyne v Ázii, ktorý spôsobil obmedzenie dodávok do Európy. Tretiu príčinu je potrebné hľadať v poklese výroby elektriny z veterných zdrojov. Tento výpadok sa v prevažnej miere nahrádza výrobou elektriny spaľovaním plynu, čo opäť sekundárne zvýšilo dopyt po zemnom plyne.

Nenaplnené zásobníky plynu

Zásobníky plynu na Slovensku sú naplnené približne na 75 % a napriek končiacemu  septembru majú ďaleko od plnej kapacity zásobníky po celej Európe – v priemere dosahuje naplnenosť iba 72 %, čo je najmenej za posledných 10 rokov. Rusko v priebehu augusta znížilo dodávky plynu do Európy, aj keď hovorca Kremľa nedávno uisťoval, že svoje záväzky si splnia. Ak však GAZPROM nenavýši kapacity prepravy počas októbra, reálne hrozí, že do Európy pritečie cez NORD STREAM 1 o 15 % menej plynu než minulý rok. Analytici v pozadí tohto správania však cítia najmä tlak na zrýchlenie procesu schválenia prevádzky novej vetvy NORD STREAM 2.

Ako nakúpiť energie s ELGAS-om aj počas zdražovania

1. FIXnou cenou počas celého trvania zmluvy. Eliminujete tak riziká z pohybu cien na burze, dokážete pohodlne plánovať náklady, ale nedokážete profitovať z prípadného poklesu cien na burze. 

2. Nákupom na INDEX, kedy sa vaša cena odvíja od ceny na burze a po dohode s dodávateľom nakupujete na burze dostupné produkty v dohodnutých časoch a objemoch za vopred fixne určenú obchodnú prirážku. Pri tomto type nákupu si sami riadite moment nákupu a dokážete tak získať energie za najvýhodnejších podmienok v danom okamihu. Viete zároveň presne vyčísliť koľko platíte za obchodné služby a nemusíte mať obavy z prehnaných marží.

3. Ak hľadáte riešenie, pri ktorom si časť spotreby cenovo zafixujete a zároveň nechcete byť obmedzovaní nutnosťou dodržiavať zmluvný objem odberu, máme pre vás riešenie. Ponúkame vám produkt COMBO fixSPOT, ktorý v sebe spája výhody fixnej ceny, a teda aj lepšie predpovedateľných nákladov, a nákupu na spote, ktorý umožňuje dorovnanie aktuálnej spotreby na spotovom trhu. Zabudnite na všetky obmedzenia a kompenzácie TAKE or PAY, či obavy, že nakúpite príliš draho. Hneď, ako cena začne klesať, pocítite to na znížení nákladov v spotovom vyrovnaní. Toto progresívne riešenie nákupu, ktorého výhody doposiaľ využívali iba naši najväčší klienti, teraz vzhľadom na situáciu na trhu sprístupňujeme aj pre odberateľov so spotrebou nad 640 MWh/rok v odbernom mieste.

4. A ak nechcete plánovať spotrebu vôbec a nákup má vždy reflektovať na aktuálnu a meniacu sa potrebu elektriny a plynu, riešením môže byť aj 100% nákup na krátkodoom tzv. SPOTovom  trhu. V takom prípade je vaša spotreba zúčtovavávaná vždy podľa aktuálnej ceny na OKTE. Obvykle tento spôsob nákupu realizujú väčšie spoločnosti a je výhodný najmä v prípade dlhodobo nižšej ceny na krátkodobom trhu. 

Prvé bankroty dodávateľov energií

Vysoké ceny majú zatiaľ najväčší dopad na situáciu vo Veľkej Británii. Začiatkom roku 2021 pôsobilo v Británii 70 dodávateľov energií, ale podľa niektorých zdrojov ich do konca roka môže zostať iba 10. Astronomický zvýšenie cien energií a neschopnosť firiem ďalej finančne utiahnuť rozdiel medzi nákupom a predajom viedol k bankrotu prvých dodávateľov – naposledy Green Supplier Ltd. a Avro Energy Inc, ktorí pozastavili svoju činnosť v stredu 22.9. Avro malo 580-tisíc zákazníkov a Green 255-tisíc, čo predstavuje 2,9 percenta domácností vo Veľkej Británii. Rovnako v Nemecku ukončila činnosť firma Deutsche Energiepool a ceny plynu pre domácnosti narástli od októbra už o 13 %.

Európska komisia hľadá možnosti zníženia cien energií

Európska komisia prisľúbila urýchlene pripraviť balík opatrení, ktorý umožní členským štátom znižovať ceny energií v súlade s pravidlami vnútorného trhu s energiou. Riešenia môžu prísť v troch rovinách: cez úpravu dane z pridanej hodnoty (DPH) a spotrebnej dane alebo cez využitie priamej podpory na ochranu spotrebiteľov pred vysokými nákladmi. 

Aké má zdražovanie energií dopady na priemysel

K urýchlenej akcii vyzývajú napríklad výrobcovia potravín a supermarkety, ktoré využívajú  oxid uhličitý. Jeho výroba je totiž závislá od cien zemného plynu a jeho nedostatok neumožňuje výrobu suchého ľadu potrebného na uskladnenie a transport čerstvých potravín. Vo Veľkej Británii vláda už minulý týždeň poskytla finančnú podporu spoločnosti vyrábajúcej hnojivá, ktorá zastavila výrobu práve kvôli zvýšeným cenám energií.

Vodík ako palivo budúcnosti

S aktivitami, ktoré reagujú na súčasnú situáciu, sa roztrhlo vrece, čo prináša aspoň mierny závan optimizmu. Štvorka najväčších prepravcov zemného plynu v našom regióne: z Ukrajiny (Gas TSO of Ukrajine), Slovenska (eustream), Českej republiky (NET4GAS) a Nemecka (OGE) chce vybudovať prepravný koridor pre vodík naprieč strednou Európou. Zdroje budú najmä na Ukrajine a odber sa očakáva prevažne v Nemecku, pričom od roku 2030 sa má dosiahnuť kapacita 120 GWh za deň. Konzorcium spoločností EP Infrastructure (EPIF), Eustream, Nafta a RWE Supply & Trading chce zároveň spoločne pracovať na projekte na výrobu tzv.  modrého vodíka, jeho uskladnenia a transportu cez upravený plynovodu Eustream do Nemecka. Sieť Benzinol tiež ohlásila vybudovanie 40 čerpacích staníc na vodík, vrátane 4 výrobní ekologického vodíka na úrovni až 4 000 kg za deň. Projekt by sa mal spustiť na prelome rokov 2023/2024.

A popri tom všetkom sa vraj môžeme tešiť aj na predstavenie prototypu prvého vodíkového auta slovenskej výroby počas výstavy Expo v Dubaji.

zdrazovanie energii

Budú sa aj naďalej zvyšovať ceny energií?

Nepodliehajme panike. Na rozdiel od roku 2009 sa situácia týka celej Európy, a preto bude aj väčší tlak na nájdenie riešenia. Od roku 2009 Slovensko diverzifikovalo svoje zdroje zemného plynu, ktorý dokážeme odoberať aj cez reverzný tok, čo nám čiastočne môže pomôcť prekryť nedostatočné naplnenie našich zásobníkov. Všetci chránení zákazníci majú garantované dodávky elektriny a plynu a nemusia mať preto z výpadkov dodávky obavy. Na čo by sme si ale mali zvyknúť, je skutočnosť, že ceny elektriny a plynu v najbližšej dobe nebudú také nízke, ako tomu bolo v čase koronakrízy v roku 2020. Podľa predpovede americkej Citigroup, vzhľadom na nedostatok plynu sa dá do konca roka a na začiatku nového očakávať skôr ďalšie zdražovanie.

 

Zdroje:

Najlacnejší plyn a elektrina
Marketingový formulár

Radi vám pomôžeme s porovnaním ponúk

Ak si napriek našim radám nie ste istí, či si vyberáte tú najvýhodnejšiu cenu za elektrinu alebo plyn, radi vám pomôžeme zorientovať sa v jednotlivých položkách a nastaviť porovnanie ponúk tak, aby dávalo zmysel. Ak máte záujem o našu pomoc, stačí vyplniť nasledujúci formulár.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Zistite viac o energiách

Ako zistiť, ktorá cena za plyn alebo elektrinu je skutočne najlacnejšia?

V prvom rade sa nedajte ohúriť iba výškou percentuálnej zľavy a vždy sa dodávateľa pýtajte na konečnú cenu po zľave. V prípade plynu je zase potrebné si zistiť, či cena zahŕňa skutočne všetky poplatky za dodávku, ktoré budú účtované.

Meranie kvality elektrickej siete ako prevencia výpadku

Akékoľvek výpadky v prevádzke sú nepríjemné a prinášajú celý rad negatívnych dôsledkov. O tom, do akej miery môžu byť spôsobené a ovplyvnené parametrami elektriny, nás presvedčí realizácia kontrolného merania.

O energiách (10/2021)

Takmer polovica slovenských firiem nemá zazmluvnené dodávky elektriny a plynu na budúci rok. Čakanie firiem na pokles cien, ktoré sledujeme už od apríla, v spojení s vážnymi zmenami na trhu dodávateľov začína vytvárať tlak na oboch stranách. Firmy sa súčasne dožadujú kompenzácii cien, no vláda je viazaná…

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.