FAQ

Časté otázky

O ukončenie odberu môžete požiadať v prípadoch:

  • na vlastnú žiadosť ukončiť odber s odpojením odberného miesta – demontáž meradla
  • z dôvodu zmeny vlastníka odberného miesta

V prípade ukončenia nám do ELGASU, prosíme, predložte:

  • vyplnenú a podpísanú Vašu písomnú požiadavku o ukončení odberu s uvedením:
  • údaje o zákazníkovi a mieste dodávky elektriny a plynu
  • poštovú adresu pre zaslanie faktúry ukončeného odberu

Písomnú požiadavku nám zašlite:

  • e-mailom na svojho obchodného manažéra, ktorý je uvedený na Zmluve o dodávke elektriny alebo plynu,
  • e-mailom na info@elgas.sk
  • písomne na poštovú adresu: ELGAS k.s., Bajkalská 19B, 821 01 Bratislava

Doklady, ktoré pri ukončenom odbere môže dodávateľ vyžadovať na zdôvodnenie ukončeného odberu:

  • zmeny vlastníka odberného miesta
  • Prenájom nehnuteľnosti – nájomná zmluva

Inteligentný merací systém „IMS“ znamená elektronický systém novej generácie, ktorý je schopný merať množstvo spotrebovanej energie pomocou inteligentného SMART meracieho prístroja, ktorý umožňuje zber, spracovanie, prenos a poskytovanie týchto údajov používateľovi. Hovoríme o plne automatizovanom systéme, pri ktorom nevzniká potreba fyzického odpočtu. Pri IMS sa ročný odpočtový cyklus mení na mesačný, vďaka čomu každý mesiac platíte len za to, čo aktuálne spotrebujete.

Koncový odberateľ elektriny sa na základe informácií z IMS o priebehu svojej dennej spotreby môže rozhodovať o efektívnom využití elektriny počas dňa. Vďaka inteligentným SMART meradlám je oveľa ľahšie sledovať v priebehu dňa, koľko elektriny míňame v konkrétnom čase a podľa toho meniť a regulovať spotrebiteľské návyky, čo môže prispieť k úspore elektriny.

V súčasnosti je na IMS systém zaradených niekoľko vybraných odberateľov. Postupne budú na SMART meranie prechádzať všetci odberatelia, ako domácnosti tak aj firmy. Podmienkou je spotreba nad 4 MWh ročne na odbernom mieste. Viac informácii o IMS.

Plánované odstávky sú zverejnené a aktualizované na webe regionálne príslušných distribučných spoločností. O plánovaných odstávkach, Vás budeme informovať aj my, formou emailovej komunikácie po oznámení od regionálnej distribučnej spoločnosti.

Prevádzkovatelia distribučnej spoločnosti: Západoslovenská distribučná, a.s., Východoslovenská distribučná, a.s., Stredoslovenská energetika – distribúcia, a.s. sú právne samostatné spoločnosti.
Medzi distribútorom a odberateľom elektriny sa štandardne uzatvára iba zmluva o pripojení do distribučnej sústavy.

Odberateľ elektriny potom uzatvára tzv. zmluvu o združenej dodávke elektriny so svojím dodávateľom, na základe ktorej mu dodávateľ zabezpečí a vyúčtuje aj distribúciu elektriny a platbu za distribúciu následne odvedie distribučnej spoločnosti.

Cena za distribúciu elektriny je regulovaná a dodávateľ elektriny ju fakturuje odberateľom za rovnakú cenu ako si ju zaobstaral od distribučnej spoločnosti.

Elektrina – odpočtový cyklus:

Odpočet údajov z elektromeru realizuje príslušný prevádzkovateľ distribučnej sústavy (PDS). Odčítaný stav elektromera je nahlásený od PDS dodávateľovi ELGAS, ktorý na základe dát od PDS spracuje a vystaví faktúru. Periodicitu fakturácie určuje PDS.

Plyn – odpočtový cyklus:

Odpočet plynomera sa vykonáva sa v zmysle platného prevádzkového poriadku spoločnosti SPP – distribúcia, a.s. Odpočet plynomera sa na každom odbernom mieste vykonáva raz za 12 mesiacov, podľa odpočtových cyklov a u jednotlivých odberateľov sa môže líšiť.

Všetky otázky je možné poslať na e-mail info@elgas.sk alebo prostredníctvom Zákazníckej linky +421 2 32683 801

Poruchové linky nájdete na stránke Poruchové linky.

Stav elektromeru/plynomeru môžete nahlásiť:

  • e-mailom na info@elgas.sk,
  • poštou na korešpondenčnú adresu: ELGAS, k.s., Bajkalská 19B, Bratislava 82101

Koncový odberateľ, ktorý je spotrebiteľom podľa zákona č. 391/2015 Z. z. o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o ARS“) je oprávnený podať subjektu alternatívneho riešenia sporov (napr. Úradu pre reguláciu sieťových odvetví) návrh na alternatívne riešenie spotrebiteľského sporu s dodávateľom, najmä ak sa ohľadom predmetu sporu uskutočnilo reklamačné konanie a odberateľ nesúhlasí s výsledkom reklamácie alebo so spôsobom jej vybavenia; možnosť obrátiť sa na súd tým nie je dotknutá.

Zoznam subjektov alternatívneho riešenia spotrebiteľských sporov je zverejnený na webovom sídle Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Ak si zvolí Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ako subjekt alternatívneho riešenia spotrebiteľského sporu, návrh sa doručuje na adresu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví: Tomášikova 28C, 821 01 Bratislava, elektronicky na adresu urso@urso.gov.sk alebo ústne do zápisnice v sídle Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Subjekt alternatívneho riešenia spotrebiteľských sporov ukončí alternatívne riešenie spotrebiteľského sporu do 90 dní odo dňa jeho začatia. V osobitne zložitých prípadoch môže subjekt alternatívneho riešenia spotrebiteľských sporov lehotu podľa prvej vety predĺžiť o 30 dní, a to aj opakovane.

Alternatívneho riešenie sporu sa skončí dňom

a) uzavretia dohody podľa § 17 zákona o ARS,

b) vydania odôvodneného stanoviska podľa § 18 zákona o ARS,

c) odloženia návrhu podľa § 19 zákona o ARS,

d) úmrtia alebo vyhlásenia za mŕtveho v prípade strany sporu, ktorá je fyzickou osobou,

e) zániku bez právneho nástupcu v prípade strany sporu, ktorá je právnickou osobou,

f) vyčiarknutia oprávnenej právnickej osoby zo zoznamu.

Koncový odberateľ, ktorý nie je spotrebiteľom podľa osobitného predpisu[1], je oprávnený predložiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na alternatívne riešenie spor s dodávateľom za podmienok a spôsobom ustanoveným v § 37 zákona č. 250/2012 Z.z. o regulácii v sieťových odvetviach.

 

[1] § 2 písm. a) zákona č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 102/2014 Z.z.

Výkup – dôležité otázky a odpovede pre majiteľov fotovoltaiky

V prvom rade je potrebné zaslať žiadosť o pripojenie do distribučnej sústavy príslušnému prevádzkovateľovi distribučnej sústavy (ZSD, SSD, VSD).
Pred podaním žiadosti si preverte, či je na pripojenie vášho zariadenia na výrobu elektriny voľná kapacita.
V prípade výrobcu nad 5 MW inštalovaného výkonu je potrebné predtým požiadať o vydanie osvedčenia na výstavbu energetického zariadenia.
Prevádzkovateľ distribučnej sústavy (ďalej len „PDS“) pripraví Zmluvu o pripojení do distribučnej sústavy, ktorej súčasťou sú aj technické podmienky pripojenia (TPP) FVE do sústavy.
Po splnení TPP a samotnom vybudovaní zdroja zo strany výrobcu EE vystaví PDS návrh Zmluvy o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny.
Po podpise Zmluvy o prístupe do distribučnej sústavy vykoná PDS kontrolu súvisiacu s pripojením odovzdávacieho miesta (FVE) do distribučnej sústavy.
Po úspešnej kontrole je FVE pripojená do distribučnej sústavy a môže začať s výrobou EE. Postup sa môže líšiť pre zdroje do 100 kW a nad 100 kW a aj v závislosti od podmienok konkrétnej distribučnej sústavy.
Pre viac informácii odporúčame obrátiť sa priamo na príslušného PDS.

Po uzatvorení zmluvy o pripojení do distribučnej sústavy je potrebné kontaktovať dodávateľa a požiadať ho o uzatvorenie Zmluvy o prevzatí zodpovednosti za odchýlku. Informáciou o uzatvorení zmluvy pošle PDS dodávateľ.Túto zmluvu je potrebné uzatvoriť aj v prípade, ak je technicky obmedzená možnosť dodávať elektrinu do sústavy. Štandardom u malých a lokálnych zdrojoch je uzatvorenie združenej zmluvy o dodávke a prevzatí zodpovednosti za odchýlku. Na odber a dodávku môže byť iný subjekt zúčtovania (dodávateľ), aj ked fyzicky ide o jeden technický objekt (jedno meradlo).

Ak ide o výrobcu s novovybudovaným FVE zdrojom, a výrobca splnil požiadavky PDS, zaradenie do bilančnej skupiny je možné do niekoľko dní odo dňa podpisu Zmluvy o dodávke elektriny a o prevzatí zodpovednosti za odchýlku.
V prípade výrobcu EE z FVE, ktorý chce zmeniť bilančnú skupinu (prejsť k inému dodávateľovi/výkupcovi), je nutné aby ukončil svoju predcházajúcu zmluvu a uzavrel novú zmluvu s novým výkupcom s dostatočným predstihom nakoľko požiadavka na zmenu bilančnej skupiny sa PDS zasiela v lehote najskôr 21 dní od požadovaným termínom zmeny, ktorý je súčasne začiatkom kalendárneho mesiaca.

Nie, celá komunikácia medzi výkopcom a PDS prebieha elektronicky štadnadizovanou technickou formou (xml). Výrobca elektriny z FVE nemusí PDS predkladať žiadne papierové potvrdenie o zaradení do bilančnej skupiny/vyradení z bilančnej skupiny.

Zmluva o dodávke elektriny a o prevzatí zodpovednosti za odchýlku a o zaradení do bilančnej skupiny sa u dodávateľa ELGAS štandardne uzatvára na 1 kalendárny rok.

Odhad ročného množstva sa potom vypočíta ako rozdiel medzi celkovou výrobou elektriny a vlastnou spotrebou. Pre výpočet celkového objemu vyrobenej elektriny z FVE vieme odhadnúť, že 1kW inštalovaného výkonu dokáže pri optimálnych podmienkach vyrobiť 1 100 kWh za rok (1,1 MWh). V prípade výrobcu s FVE s výkonom napr. 100 kW bude teda vyrobený ročný objem 110 MWh. Predikciu, koľko z vyrobenej elektriny bude možné vo forme prebytku dodávaného do sústavy zrealizovať vie dobrý dodávateľ fotovoltaiky individuálne prepočítať. Priemerne sa toto množstvo pohybuje okolo 15% z celkovej výroby.

V prípade dodania nižšieho než zmluvne dohodnutého ročného množstva nebudú voči výrobcovi uplatňované žiadne zmluvné sankcie. Ide primárne o dodávku nespotrebovaných prebytkov vyrobenej elektriny, navyše zo zdroja, ktorý je ťažko plánovateľný (výrobca nevie ovplyniť počet slnečných dní v roku, ani intenzitu slnečného žiarenia). Práve z tohto dôvodu preberá obchodník za výrobcu elektriny z FVE zodpovednosť za odchýlku, aby nebol výrobca sakncionovaný za dodávky nižších objemov elektriny.

Cena výkupu je obvykle od ELGAS-u určená váženým priemerom dodávok elektriny v jednotlivých hodinách zmluvného obdobia a cenou elektriny, ktorá je určená krátkodobým trhom s elektrinou. Ceny jednotlivých hodín nasledujúceho dňa sú zverejňované deň vopred (cca 13:00) na webe: https://www.okte.sk/sk/kratkodoby-trh/zverejnenie-udajov-dt/celkove-vysledky-dt/. Od takto určeného priemeru ceny si dodávateľ ELGAS uplatní nákladový poplatok, ktorý vychádza predovšetkým z predikovateľnosti dodávaného výkonu, ktorý v prípade fotovoltických zdrojov môže predstavovať významnejšiu čiastku, ako v prípade ostatných zdrojov energie.

Výrobca má právo na prístup k údajom o nameranom objeme elektirny v štvrťhodinovom rozlíšení a to tak u OKTE, príslušného PDS ako aj u svojho ododávateľa. V ELGASe je štandardom že sa výrobcovi do 8-meho dňa po skončení mesiaca zasiela podklad na fakturáciu formou mailu s prílohou, v ktorom je uvedené sumárne množstvo dodanej elektriny ako aj vypočítaná cena a platba za dodanú energiu, a to ako sumárne tak aj detailný prehľad v 15-minútových intervaloch. Na základe obdržaného podkladu zasiela výrobca elektriny z FVE faktúru za dodanú elektrinu.

V prípade sumy 0 EUR nemusí výrobca robiť nič. Prijatý podklad slúži ako vyhodnotenie za uplynulý mesiac.
V prípade zápornej sumy výrobca nemusí vystaviť dobropis. Záporná suma sa mu odráta z fakturácie v mesiacoch, v ktorých budú hodnoty kladné.

Faktúru nie je nevyhnutné vystavovať každý mesiac, výrobca môže vystavovať faktúry kvartálne, polročne a minimálne však 1x za rok. V takýchto sumárnych faktúrach je potom potrebné faktúrované množstvá a sumy rozdeliť po jednotlivých mesiacoch, ktorých sa faktúra týka.

Áno.

Nie, avšak môže byť platiteľom spotrebnej dane z elektriny. Z pohľadu spotrebnej dane z elektriny je určujúcim prvkom výkon nainštalovaného zariadenia. Spotrebná daň sa totiž platí len z elektriny vyprodukovanej na zariadeniach, ktorých celkový inštalovaný výkon prevyšuje 10 kW.

Aktuálna právna úprava vylučuje z tejto povinnosti iba malé zdroje (s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW).

Častým prekvapením býva povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) a tarifu za systémové služby (TSS), z množstva elektirny, ktoré výrobca vyrobí (a nahlási okte) a spotrebuje priamo na mieste (teda nedodá výkupcovi). U malého zdroja (<10 kW) sa neplatňujú žiadne poplatky. Na lokálne zdroje (celkový inštalovaný výkon nemôže presiahnúť MRK odberného miesta) sa nevzťahuje povinnosť platiť TPS a od 1.1.2024 sa zrušila povinnosť platiť TSS.

Výrobca elektriny (nad 11 kW) je povinný sa zaregistrovať na ÚRSO.
Výrobca elektriny je povinný poskytovať ÚRSO (podľa § 27 ods. 2 písm. r) zákona 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov) každoročne do 30. mája údaje za predchádzajúci rok, očakávané údaje v prebiehajúcom roku a plánované údaje na nasledujúci rok o výrobe elektriny vo vlastnom zariadení na výrobu elektriny, vlastnej spotrebe vyrobenej elektriny pri výrobe elektriny, ostatnej vlastnej spotrebe elektriny a dodávke vlastnej vyrobenej elektriny.