Kde hľadať úsporu
Úsporné opatrenia nemusia byť vždy tak náročné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Tie najjednoduchšie sú o zmene návykov – nižšie teploty pri vykurovaní a vyššie pri chladení priestorov, kde každý stupeň teploty nadol znamená zníženie 6% nákladov, intenzívne a krátke vetranie, vypínanie dekoratívneho a reklamného osvetlenia resp. redukcia verejného osvetlenia, zváženie potreby vykurovania bazénov či športovísk, v domácnostiach sprcha namiesto kúpeľa, varenie s pokrievkou, ohrev vody v elektrickej varnej kanvici pri príprave jedál, a iné.
Potom je tu množstvo menej finančne náročných zmien – výmeny žiaroviek za úsporné svetelné zdroje, montáže senzorov pohybu na spínanie osvetlenia, riešenia na automatické zatvárania dverí v komerčných prevádzkach, preferencia výberu elektrospotrebičov s vyššou triedou energetickej účinnosti a ich okamžitá výmena v prípade mimoriadne zastaralých elektrospotrebičov. Pri možnosti duálneho vykurovania preferovať vykurovanie drevom, peletami či inými biopalivami okrem plynu a elektriny.
Na záver je tu veľký potenciál realizovať investične náročnejšie opatrenia s dlhšou návratnosťou, ktoré ale prinášajú stabilne dlhodobo významnú úsporu spotreby. Vďaka vysokým cenám elektriny a plynu sa ich návratnosť radikálne skrátila a v mnohých prípadoch bude stačiť vrátiť sa k už pripraveným plánom a aktualizovať ich o nové ceny vstupov. Patrí sem napríklad nasadenie vzduchotechniky s využitím rekuperácie do administratívnych budov a výrobných hál, výmeny technologických výrobných celkov s vyššou účinnosťou premeny energií, zateplenia objektov, montáže meracích sústav technologických procesov, inštalácie obnoviteľných zdrojov a mnohé ďalšie.