ETS2 prináša rozšírenie obchodovania s emisnými povolenkami
Koneční spotrebitelia elektriny a plynu by mali počítať s tým, že ceny za emisné povolenky budú od roku 2027 zohľadnené v cene komodít.
CBAM by malo byť cestou, ako vyrovnať európskych výrobcov s importom nezaťažením uhlíkovým clom.
Európska únia zavádza nový mechanizmus známy ako CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), ktorý má za cieľ chrániť európsky priemysel a podporiť globálne úsilie o zníženie emisií. Tento nástroj, označovaný aj ako „uhlíkové clo“, však so sebou prináša množstvo výziev a otázok.
CBAM má v prvom rade vyrovnať podmienky medzi európskymi výrobcami, ktorí musia dodržiavať prísne emisné normy, a dovozmi z krajín s menej prísnymi reguláciami. Od roku 2024 vstupuje do prechodnej fázy, pričom plné spustenie sa očakáva v roku 2026.
Od 1. 10. 2023 do 31. 12. 2025 majú dovozcovia administratívne povinnosti o realizovaných dovozoch a v nich viazaných emisiách. Od 1. 1. 2026 už ale budú mať aj povinnosť finančnej kompenzácie prostredníctvom nákupu tzv. certifikátov CBAM podľa množstva viazaných emisií v dovezenom tovare z tretej krajiny. Cena certifikátov bude závisieť od týždennej priemernej aukčnej ceny kvót EU ETS.
Mechanizmus sa bude vzťahovať na vybrané produkty s vysokou uhlíkovou stopou, ako sú cement, oceľ, hliník, elektrina, vodík a hnojivá a neskôr sa má rozšíriť o ďalšie komodity ako napríklad plasty.
Implementácia CBAM naráža na viacero problémov, kde jedným z najvýznamnejších je zložitosť kontroly CBAM certifikátov pri veľkom množstve dovozov. Ďalšou výzvou je riziko obchádzania systému. Napríklad, výrobcovia z tretích krajín by mohli úmyselne generovať šrot a exportovať ho do EÚ ako materiál oslobodený od CBAM, namiesto primárneho materiálu.
CBAM vyvoláva aj reakcie mimo EÚ. Spojené štáty naznačili plány na zavedenie vlastnej verzie mechanizmu, zatiaľ čo Švajčiarsko vyjadrilo obavy o dopad na svoj chemický a farmaceutický priemysel. Nedávna správa Maria Draghiho o konkurencieschopnosti európskeho priemyslu poukazuje na riziká spojené s nadmernou reguláciou v EÚ. Draghi varuje, že množstvo regulácií sťažuje výrobcom orientáciu a prispôsobenie sa novým pravidlám, čo môže viesť k zániku niektorých výrobní.
Budúcnosť CBAM zostáva neistá. S nástupom novej Európskej komisie sa očakávajú možné úpravy regulačných opatrení. Jeho úspešná implementácia si bude vyžadovať dôkladné zváženie všetkých aspektov a možných dopadov na európsky priemysel a medzinárodný obchod.
Podrobnosti na https://taxation-customs.ec.europa.eu/carbon-border-adjustment-mechanism_en#guidance
Koneční spotrebitelia elektriny a plynu by mali počítať s tým, že ceny za emisné povolenky budú od roku 2027 zohľadnené v cene komodít.
Plynové kotly sa budú používať naďalej, no fotovoltika by sa mala stať súčasť každej novej obytnej budovy.
Napriek tomu, že ESG vykazovanie nie je pre malé a stredné podniky povinné, údaje môžu byť požadované zo strany zákazníkov či dodávateľov. Čím skôr sa teda firma pripraví na plnenie povinností, tým skôr môže získať konkurenčnú výhodu.
Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.
Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.
Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.
Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.