Európska únia si stanovila cieľ dosiahnuť najneskôr do roku 2050 celohospodársku klimatickú neutralitu a cieľ dosiahnuť následne záporne emisie. K zníženiu emisií tak musia prispieť všetky odvetvia hospodárstva. V nadväznosti na uvedené záväzky sa prijala revízia Smernice Európskeho parlamentu a rady č. 2003/87/ES o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov, ktorou sa rozšírilo pokrytie systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov („ETS“) o nové sektory: budov a dopravy.
ETS začal fungovať v roku 2005. Pôvodne pokrýval najmä veľké stacionárne zariadenia vypúšťajúce emisie skleníkových plynov (napr. elektrárne, teplárne, oceliarne, cementárne a podobne). Postupom času sa rozsah pôsobnosti ETS rozšíril na letectvo a námornú dopravu. Sektor budov, zodpovedný za veľké množstvo emisií, bol pokrytý len z časti a to prostredníctvom systémov centralizovaného zásobovania teplom s menovitým tepelným príkonom nad 20 MW. Ďalšie rozšírenie ETS sa preto zameralo na tento sektor a zahrnulo aj zostávajúce budovy („ETS2“).
Keďže ide o administratívne náročný systém, vlastníci vykurovacích zariadení v rodinných a bytových domoch nebudú priamymi účastníkmi systému, tým bude ich dodávateľ plynu. Budú však ovplyvnení, keďže do ceny zemného plynu sa bude premietať aj cena emisných kvót, ktoré bude musieť ich dodávateľ nakupovať na pokrytie emisií spojených s dodaným zemným plynom.
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.