Zmena dodávateľa je možná až po ukončení zmluvy
Vysoká regulovaná cena odráža vývoj na trhu elektriny a plynu a ako taká nie je dôvodom na jednostranné ukončenie zmluvy.
Aktuálny vývoj na spotových trhoch s plynom je veľmi priaznivý a nie je zatiaľ dôvod na úvahy na odchod z neho.
Ceny plynu sú na úrovni pred inváziou na Ukrajinu. Dá sa očakávať ich ďalší pokles? To je zásadná otázka, ktorú dnes počujeme od našich zákazníkov.
Európske zásobníky sú plné na takmer 55% a predpovede počasia zatiaľ žiadny extrém nesignalizujú. V Európe pribudli LNG terminály, ktoré dnes majú kapacitu spracovať 25 miliárd m3/rok s navýšením až na 120 miliárd v roku 2026.
Ako problém sa javí nedostatok produkčných kapacít LNG vo vzťahu k dopytu a silná závislosť Európy na spotovom trhu. Kým dodávka pre Áziu reprezentuje až 54% v dlhodobých kontraktoch, pre Európa predstavuje len 9%. Európa tak zostáva vystavená množstvu potenciálnych rizík z pohybu cien na burze.
Až tretinu objemu spotových obchodov spravila v minulom roku Európa, ktorá sa tak snažila vykryť prepad dodávok ruského plynu. Ceny pri nákupe na spotovom trhu sú pritom obvykle oveľa vyššie ako ceny dohodnuté v rámci dlhodobých veľkoobchodných kontraktov. Tie sa v prípade dodávok LNG pohybujú v dĺžke 20 – 25 rokov, čo je pre kľúčové európske spoločnosti príliš dlhá doba vzhľadom k zelenej politike EÚ a jej míľnikom k povoleniu využívania plynu ako paliva.
Dôležité je tiež poznanie, že až 40% LNG v minulom roku prišlo do Európy z USA, čo z nich robí dominantného dodávateľa. Akékoľvek zmeny v energetickej politike USA teda môžu vyvolať priamy dopad aj na dodávky LNG pre európsky trh.
Oživenie ekonomiky Číny so zvýšeným dopytom po LNG, horúce leto s vysokým dopytom po elektrine na klimatizáciu súčasne so znížením využitím vodných a jadrových elektrární aké sme zažili minulý rok a celková veľmi otvorená pozícia Európy na spotovom trhu robia predvídateľnosť vývoja cien plynu nestabilnou s množstvom premenných.
V ELGAS-e ponúkame spotový produkt na odber plynu všetkým firmám. Naviac máte s nami takmer absolútnu slobodu – zmluvu si môžete uzavrieť aj na dobu neurčitú a keď sa trend vývoja na spotovom trhu výrazne zmení, ponúkneme vám náhradnú alternatívu. Kontaktujte našich obchodníkov vyplnením formuláru a informujte sa o podmienkach.
Ceny pod 20 eur/MWh aké sme videli v roku 2019, ale už nie je podľa analytikov reálne očakávať. Dá sa predpokladať, že kým nepríde k vlnám prvých horúčav, ceny sa budú držať na aktuálnych úrovniach a bežní slovenskí zákazníci tak môžu ďalej profitovať z výhodných spotových cien v porovnaní s fixnými kontraktami uzatváranými na jeseň či v zime minulého roka, ktoré počítali s vysokými rizikovými prirážkami v dôsledku nejasného vývoja na energetickom trhu.
Zaujímavé odkazy na túto tému:
Vysoká regulovaná cena odráža vývoj na trhu elektriny a plynu a ako taká nie je dôvodom na jednostranné ukončenie zmluvy.
Firmy a organizácie si už môžu požiadať o kompenzácie za január 2023.
"Malé podniky" od januára so zastropovanými cenami elektriny 199 EUR/MWh resp plynu 99 EUR/MWh. Zálohy pošleme čoskoro s týmito cenami.
Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.
Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.
Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.
Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.