O energiách (2/2022)
Európa na ceste za Green dealom bude pokračovať s jadrom i zemným plynom. Štát pripravuje atraktívne možnosti podpory na ceste k firemnej udržateľnosti.
Ceny všetkých dôležitých energetických komodít rastú. Trh sa bojí prerušenia dodávok. Európa diverzifikuje a pripravuje plán.
Vojenský konflikt na Ukrajine ďalej zvyšuje ceny ropy, plynu, LNG, uhlia aj elektriny. Napriek tomu plyn z Ruska stále prúdi do Európy a dokonca sú jeho objemy ešte vyššie ako pred vypuknutím konfliktu.
Ceny všetkých kľúčových energetických surovín stúpajú najmä z obavy z prerušenia dodávok z Ruska. Veľké energetické spoločnosti sa sťahujú z Ruska – ukončujú projekty a odpredávajú podiely v spoločných podnikoch. ExxonMobil končí s ťažbou ropy v Rusku, BP chce odpredať podiely v spoločných firmách s ruským Rosnefom, rovnako Equinor a Shell odchádza z ruského trhu.
Koalícia štátov, ktoré sa postavili za Ukrajinu neuvalila sankcie priamo na vývoz energií a ani kľúčovú banku Gazprombank zatiaľ neodpojili od systému SWIFT, no nie je vylúčené, že aj toto rozhodnutie bude časom prehodnotené.
Zástupcovia členských štátov EÚ sa v pondelok večer stretli na mimoriadnom stretnutí Rady pre energetiku v reakcii na vojenský konflikt na Ukrajine a nové zvyšovanie cien energií. Hovorili aj o prepojení elektrizačnej sústavy Ukrajiny s európskou sústavou a tiež bezpečnosti jadrových zariadení na Ukrajine.
Cena plynu na veľkoobchodnom trhu v Európe dnes dopoludnia vystúpila na rekordných viac ako 194 EUR/MWh, pričom minulý týždeň vo štvrtok bola 130 EUR/MWh. Vysoká volatilita trhu s denným kolísaním za posledné 3 dni až o 25 % sa spája predovšetkým s rizikom prerušenia dodávok z Ruska.
Dnes ceny ropy v Ázii vystúpala na ďalšie sedemročné maximum a prekonala úroveň 100 USD za barel. USA už ponúkli uvoľnenie časti ropy zo svojich strategických rezerv.
Európske uhlie prudko vzrástlo na historické maximum 200 USD/t čo je najvyššia cena od roku 2008 a to pri minimálnych zásobách na kontinente. Snaha znížiť závislosť od ruského plynu vedie Európu už tretí mesiac po sebe k prvenstvu v dovoze LNG z USA, no i tu cena vyrástla z z januára 27,59 dolára vyrástla na dnešných 37 USD za milión britských termálnych jednotiek. SPP v záujme diverzifikácie zároveň objednala svoj prvý tanker s LNG cez chorvátsky terminál na ostrove Krk, a to v objeme 80 miliónov m3.
Sankcie v lodnej doprave a uzatváranie prístavov ešte viac prispeje k zvyšovaniu cien. Nehovoriac o tom, že Nemecko pozastavilo certifikáciu Nord stream 2 a spoločnosť prepustila všetkých svojich 140 zamestnancov.
Na druhej strane práve obavy z rýchleho prechodu na bezuhlíkové technológie výroby v dôsledku vysokých cien a odchod špekulatívnych investorov rapídne znížili ceny za uhlíkové emisie (EU ETS) na 68,849 EUR/t k 1.3.2022 pričom ešte 7.2. 2022 sa predávali za takmer 97 EUR/t.
V súvislosti s vojnou na Ukrajine a energetickou krízou si treba uvedomiť, že veľmi silno vplývajú aj na produkciu potravín. Rusko spolu s Ukrajinou zabezpečujú 30% globálneho exportu pšenice, 30 %, kukurice 19 % a slnečnicového oleja až 80 %. Zemný plyn je strategickou surovinou pri výrobe dusíkatých hnojív, bez ktorých dnes poľnohospodári nie sú inak schopní dosahovať potrebné výnosy.
Slovensko spolu s ďalšími štátmi chce oddeliť ceny plynu a elektriny. Ozvali sa aj návrhy na zavedenie dočasnej plošnej regulácie maloobchodných cien a veľká časť štátov strednej a východnej EÚ sa prikláňa k vytvoreniu povinných zásob plynu.
Pokiaľ by sa podarilo rýchlo ukončiť vojnu s Ukrajinou, analytik Saxo bank predpokladá, že cena plynu by mohla klesnúť aj o 50%. Aktuálne sa včera Medzinárodná energetická agentúra rozhodla na upokojenie situácie na trhu s ropou uvoľniť 60 miliónov barelov zo svojich strategických rezerv. Zajtra sa očakáva zverejnenie 10 bodového plánu, ktorý by mal európskym krajinám pomôcť znížiť závislosť od ruských dodávok plynu.
Európa na ceste za Green dealom bude pokračovať s jadrom i zemným plynom. Štát pripravuje atraktívne možnosti podpory na ceste k firemnej udržateľnosti.
Rok 2022 nadviazal na kritický záver minulého roku. Trhy sú rozkolísané a zhoršuje ich najmä vyostrovanie situácie na Ukrajine a nízky tok plynu z Ruska do Európy. Naša energetika zavádza novinky v legislatívnom rámci.
Obchodovanie s elektrinou a plynom je dnes rizikové oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Nazrite s nami za oponu.
Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.
Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.
Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.
Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.