Konečná cena elektriny sa porovnáva ľahšie
Hneď na úvod – nie je podstatná výška zľavy, ani deklarovaná úspora – najdôležitejšie je vyčísliť, koľko reálne zaplatíte za dodávku elektriny.
Aj pri vyššej zľave sa vám môže stať, že Vaša cena za elektrinu bude vo výsledku vyššia ako pri nižšej zľave od iného dodávateľa. Dôvodom je výška ceny, z ktorej sa zľava vypočítava.
Rovnako si treba dať pozor na to, či sa táto cena viaže na celú dobu trvania zmluvy, ale v druhom roku je cena iná. V takom prípade nie je možné objektívne porovnať ponuku s viazanosťou na jeden rok s inou ponukou na viacročný kontrakt.
Mimoriadnu pozornosť odporúčame venovať výške a spôsobu stanovenia finančného vyrovnania za nedočerpanie resp. prekročenie zmluvného odberu. Nie je dôležité iba poznať výšku tolerancie napr. plus mínus 10% zo zmluvného množstva, ale aj spôsob ocenenia ak nepríde k dodržania dohodnutej tolerancie. Nie raz bývajú aj stredne veľké firmy prekvapené, keď na začiatku nového roku dostanú faktúru, kde im dodávateľ vyčísli takýto rozdiel v desiatkach tisíc eur za uplynulý rok.
V zásade ale platí, že ak si od dodávateľa vypýtate konečnú cenu elektriny po uplatnení všetkých zliav spolu s definovaním dĺžky trvania zmluvy, získate hodnotu, ktorú môžete porovnať v ponukách všetkých dodávateľov. U menších firiem a podnikov si ešte dodávateľ účtuje aj tzv. mesačnú platbu na odberné miesto, ktorej výška je skôr symbolická. Aj túto položku je však z hľadiska úplnosti potrebné prenásobiť 12 mesiacmi a výslednú sumu pripočítať k sume za spotrebovanú elektrinu. Položky za distribúciu majú rovnakú výšku bez ohľadu na dodávateľa elektriny.